27 maja 2026

Dzisiaj w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Międzyborzu odbyła się uroczysta Gala podsumowująca Międzynarodowy Konkurs Poetycki „W podziękowaniu za dar dialogu św. Edyty Stein, patronki Europy”. Mottem Konkursu były słowa Edyty Stein „Wspólnota powstaje tam, gdzie ludzie nie tylko współdziałają ze sobą (…), lecz gdy otwierają się na siebie nawzajem…”
W wydarzeniu uczestniczyli goście, a przede wszystkim laureaci i wyróżnieni uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski oraz polskich szkół działających poza granicami kraju.
Gości powitał pan Paweł Adamczyk – Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz oraz ks. Mariusz Kostrzewski – Proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Międzyborzu. W swoich słowach podkreślali znaczenie dialogu, kultury słowa i poetyckiego kunsztu młodych twórców.
Podczas gali został odczytany list gratulacyjny od Pani Renaty Cytackiej, członkini Rady Polonii i Polaków za Granicą przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyjątkowym punktem spotkania był wykład pani dr Anny Siemieniec z Domu Edyty Stein pt. „O zamiłowaniu do poezji Edyty Stein”, który przybliżył uczestnikom duchowy i literacki wymiar życia Patronki Europy.
Konkurs był okazją do odkrywania i rozwijania talentów literackich młodzieży, a także do refleksji nad wartościami bliskimi św. Edycie Stein — otwartością, wzajemnym szacunkiem i dialogiem. Uczestnicy przygotowali autorskie wiersze inspirowane jej życiem i dziedzictwem, udowadniając, że poezja pozostaje niezwykle ważnym sposobem porozumienia i budowania wspólnoty.
Wiersze laureatów zostały również opublikowane w pamiątkowym tomiku poetyckim, stanowiąc piękne świadectwo wrażliwości i talentu młodych autorów.
Na zakończenie pani Iwona Strzelecka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu, podziękowała nauczycielom – opiekunom za wsparcie uczniów. Podziękowała również organizatorkom, nauczycielkom: p. Bożenie Krzewskiej i p. Małgorzacie Zielińskiej za podjęcie inicjatywy konkursowej.
Podczas uroczystości uczeń klasy 8 – Robert wykonał na klarnecie utwór Wojciecha Kilara z filmu „Pianista”, uczennica klasy 8 – Hanna zaśpiewała pieśń o Edycie Stein, a fragment kantaty wykonał chór „Badunutki”,przygotowany przez panią Paulinę Czołnik.
Dzisiejsza gala była świętem poezji, muzyki i piękna języka polskiego, pozostawiając w uczestnikach wiele wzruszeń, inspiracji i niezapomnianych wspomnień. Spotkanie zakończyło się — zgodnie z przesłaniem św. Edyty Stein — zaproszeniem do „dialogów przy kawie i ciastku”.
LISTA NAGRODZONYCH W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE POETYCKIM PT. „W podziękowaniu za dar dialogu św. Edyty Stein, patronki Europy”.
Kategoria klas IV – VI
Laureaci
Julia Frankowska „Niezwykła lekcja”,
klasa VI, Szkoła Podstawowa im. Mariana
Falskiego w Radwanicach
Maria Grzesiak „Edyta – most prawdy”,
klasa VI, Szkoła Podstawowa im. Jerzego
Badury w Międzyborzu
Aleksandra Szulc, „Weź mnie za rękę”,
klasa V, Szkoła Podstawowa w Uciechowie
Wyróżnieni
Paweł Dubow, „Dar rozmowy”,
klasa VI, Gimnazjum im. Juliusza
Słowackiego w Bezdanach (Litwa)
Ewa Król, „Poświęcenie”,
klasa V, Szkoła Podstawowa im. Jerzego
Badury w Międzyborzu
Krystian Tomiczek, „Świadectwo krzyża”,
klasa V, Szkoła Podstawowa
im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach
Zuzanna Żyta, „Święty obrazek”,
klasa VI, Szkoła Podstawowa
im. Mariana Falskiego w Radwanicach
Kategoria klas VII – VIII
Laureaci
Beata Blazeviciute, „Cicha siła serca”, klasa
I, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w
Bezdanach (Litwa)
Nikola Lech, „Lekcja wczucia”,
klasa VIII, Szkoła Podstawowa im. Marii
Konopnickiej w Kostomłotach
Zuzanna Szczepanik, „Drogowskaz”, klasa
VIII , Szkoła Podstawowa
im. Jerzego Badury w Międzyborzu
Wyróżnieni
Maja Bączkiewicz, „Przestrzeń otwartych
serc”, klasa VII , Szkoła Podstawowa w
Olszowej
Antoni Kacyna, „Na chwałę Boga”,
klasa VIII, Szkoła Podstawowa nr 3
im. św. Jana Pawła II w Sycowie
Jakub Kozłowski, „Most ciszy”,
klasa VII, Społeczna Szkoła Podstawowa nr
1 w Rzeszowie
Maria Mazur, „Wiedza i krzyż”,
klasa VIII, Szkoła Podstawowa
im. Jerzego Badury w Międzyborzu
Kategoria szkół
ponadpodstawowych
Laureaci
Michalina Grad, „ Cisza jest mową
aniołów”, klasa III, Zespół Szkół
Ogólnokształcących im. Adama
Mickiewicza w Kluczborku
Hanna Kałużka, „Proces”,
klasa IV, I Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie
Laura Tarkowska, „Filozofia miłości”,
klasa III, I Liceum Ogólnokształcące
im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie
Wyróżnieni
Dawid Dzingeliauskas, „Ścieżka ku
wspólnocie”, klasa III , Gimnazjum
im. Michała Balińskiego w Jaszunach
(Litwa)
Emilia Pieszko, „Empatia”,
klasa II, Gimnazjum im. Michała
Balińskiego w Jaszunach (Litwa)
LIST GRATULACYJNY PANI RENATY CYTACKIEJ SKIEROWANY DO UCZESTNIKÓW KONKURSU
Dziękuję Nauczycielom, Rodzicom i Opiekunom za wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu talentów, wrażliwości oraz umiłowania języka polskiego. Państwa zaangażowanie ma ogromne znaczenie dla budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i odpowiedzialności za słowo. Życzę wszystkim Uczestnikom, aby poezja nadal była przestrzenią odkrywania prawdy, dobra i piękna oraz inspiracją do budowania dialogu między ludźmi, narodami i pokoleniami.
Z wyrazami szacunku Renata Cytacka
Członek Rady Polonii i Polaków za Granicą
przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej
Skip to content
Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Jerzego Badury
w Międzyborzu

ul.Wrocławska 6-6a
56-513 Międzybórz
START E-DZIENNIK O SZKOLE AKTUALNOŚCI FACEBOOK GALERIA MAPA STRONY KONTAKT
SZKOŁA PODSTAWOWA
im. JERZEGO BADURY
w MIĘDZYBORZU

Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury | Wszelkie prawa zastrzeżone