LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ramach programu szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego, które pomoże w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie szkół w budowaniu wśród uczniów kompetencji kreatywnych i technicznych STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach #LaboratoriówPrzyszłości dotychczasowy proces zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności ma zostać wzmocniony i uatrakcyjniony. Zajęcia prowadzone w oparciu o nowoczesny sprzęt mają na celu pomoc w zdobywaniu umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz pracy zespołowej, dobrej organizacji stanowiska pracy, radzeniu sobie w życiu codziennym.


Fotorelacja z realizacji projektu:


SPRAWOZDANIA

Luty
Sprawozdanie z wykorzystania sprzętu zakupionego przez szkołę w ramach programu
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Uczniowie po długiej zimie tęsknią już za wiosną, dlatego podczas zajęć za pomocą długopisów 3D tworzyły elementy wiosenne, którymi ozdobiły bibliotekę szkolną.

Styczeń
Sprawozdanie z wykorzystania sprzętu zakupionego przez szkołę w ramach programu
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Trwa karnawał, który jest czasem zabawy i bali. Uczniowie klasy 2 a wykorzystali sprzęt pozyskany z laboratoriów przyszłości do wykonania elementów dekoracyjnych, rekwizytów, które będą mogli wykorzystać podczas zabawy. Wykonując te elementy uczniowie usprawnili motorykę małą oraz rozwijali swoją wyobraźnię i kreatywność.
Na zajęciach z robotyki budowaliśmy wynalazki oraz naprawialiśmy różne rzeczy. Wykorzystaliśmy czujnik kolorów do wykrywania przedmiotów i reagowania na nie. Stworzyliśmy także prototyp nowych odnóży do naszych zwierząt, aby się szybciej poruszały. Hitem był Supersprzątacz do  zbierania śmieci. Za pomocą długopisów 3D tworzymy nasze akwarium.

Grudzień
Sprawozdanie z wykorzystania sprzętu zakupionego przez szkołę w ramach programu
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

W grudniu przy wykorzystaniu sprzętu do rejestrowania dźwięku i obrazu uczniowie podczas cotygodniowych zajęć filmowych tworzyli i montowali świąteczny film o charakterze skeczu. Sprzęt został również wykorzystany do nagrania przedstawienia jasełkowego oraz relacji ze spotkania wolontariatu. Podczas zajęć technicznych drukowane były śnieżynki, które uczniowie wykorzystali do ozdobienia stroików świątecznych. Ozdoby tworzone były także przy użyciu długopisów 3D. Klasy młodsze podczas lekcji również wykorzystywały długopisy 3D aby stworzyć swoje ozdoby choinkowe. Przy pomocy drukarki 3D wydrukowane zostały przestrzenne choinki, które ozdobiły naszą szkołę oraz kostki do gry, które posłużyły w klasie 2, jako pomoc w nauce ortografii.

Na zajęciach z informatyki i robotyki uczniowie za pomocą długopisów 3D przygotowali ozdoby świąteczne: bombki, choinki, szopkę bożonarodzeniową, aniołki, itp. Każdy z uczniów świetnie poradził sobie z zadaniem. Ozdoby można podziwiać w gablotach na korytarzu. Z kolocków lego zbudowaliśmy renifera Rudolfa, bałwanka, szopkę i pędzącego Mikołaja na saniach. Za pomocą ozobota znaleźliśmy drogę do prezentów gwiazdkowych. 

Listopad
Sprawozdanie z wykorzystania sprzętu zakupionego przez szkołę w ramach programu
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

W listopadzie podczas cotygodniowych zajęć filmowych przy wykorzystaniu sprzętu do nagrywania, rejestrowania dźwięku oraz green screan’a uczniowie nagrywali ujęcia do wiadomości z życia szkoły. Sprzęt do rejestrowania dźwięku oraz obrazu został wykorzystany również podczas obchodów dnia 11 listopada, aby nagrać to, co działo się tego dnia w naszej szkole. Posłużył także do stworzenia filmu „Przerwa na czytanie”, relacji  z konkursu patriotycznego oraz występów klas 1-3. Z okazji 11 listopada uczniowie z różnych klas wykonywali długopisami 3D symbole związane z tym świętem. W listopadzie obchodziliśmy Tydzień Życzliwości, podczas którego uczniowie mieli za zadanie założyć zabawne okulary. Wykonywali je także przy użyciu długopisów 3D. Na kółku Biologicznym prowadzone były obserwacje mikroskopowe przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości. Wykorzystując drukarkę 3D wydrukowane zostały kostki do gry, na których znalazły się kolory odpowiadające dźwiękom dzwonków muzycznych, które pozwały na losowanie nut i komponowanie melodii na zajęciach muzycznych.

Na lekcjach informatyki i robotyki nasza wyobraźnia nie miała granic. Przechodziliśmy następne poziomy budowania i projektowania za pomocą klocków lego: winda, czołg, wyścigówka. Za pomocą długopisów 3D stworzyliśmy miasteczko.

Październik
Sprawozdanie z wykorzystania sprzętu zakupionego przez szkołę do pracowni informatycznej w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Uczniowie podczas zajęć z informatyki i robotyki przygotowali się do obchodów dnia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wykonali za pomocą długopisów 3D symbole narodowe, które można podziwiać na szkolnym korytarzu i w bibliotece. Wykonali również figurki symbolizujące święto 11 listopada w programie tinkercad.  Na październikowych zajęciach z robotyki wykonali roboty przedstawiające dary jesieni.

Wrzesień
Sprawozdanie z wykorzystania sprzętu zakupionego przez szkołę do pracowni informatycznej w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Sprzęt zakupiony przez szkołę odpowiada naszym potrzebom i wykorzystywany jest w realizacji podstawy programowej, na zajęciach z informatyki i kołach zainteresowań jak również w przygotowaniach do konkursów i projektów.
Drukarka 3D
W naszej szkole prowadzone są zajęcia techniczne, na których raz w tygodniu uczniowie zapoznają się z drukiem 3D. We wrześniu podczas zajęć zapoznaliśmy się z budową drukarki, rodzajami filamentów oraz możliwościami, jakie daje druk 3D w przemyśle, budownictwie, medycynie oraz innych dziedzinach. Uczniowie nauczyli się ładować i wyładowywać filament oraz projektować w programie 3D Playground oraz Tinkercad. Wykorzystaliśmy druk 3D do wydrukowania breloczków.
Szkolna telewizja
Od września ruszyła również nasza szkolna telewizja, która wykorzystuje sprzęt zakupione dzięki programowi #LaboratoriaPrzyszłości. Podczas cotygodniowych wrześniowych spotkań udało nam się zapoznać z działaniem sprzętu oraz nakręcić relację z wydarzeń szkolnych, jak np. wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Długopisy Banach 3D
Podczas zajęć wykorzystaliśmy długopisy Banach 3D. Uczniowie podczas tych zajęć uczyli  się koncentracji, cierpliwości oraz ćwiczyli umiejętności manualne. Ćwiczenia te  były fascynujące, motywowały do pracy. Ponadto praca z długopisem 3D wyzwalała w nich pozytywne emocje, które pomagały im w tworzeniu pięknych dzieł. Największą przyjemność sprawiało im to, że ich prace zmieniały się  w przestrzenne obiekty. Wykorzystaliśmy długopisy podczas:
– Międzynarodowego Dnia kropki – przybornik z kół na biurko,
– Lekcja: Dary jesieni i Symbole mądrości – Dzień  Edukacji Narodowej
Klocki Lego
Klocki LEGO® Education dają uczniom narzędzia, dzięki którym w ciekawy sposób przyswoją wiadomości z zakresu przedmiotów w modelu STEAM. Na każdych zajęciach uczniowie budują i programują innego robota. Każdy robot to okazja do wyjaśnienia rożnych zjawisk fizycznych poprzez krótkie pokazy i eksperymenty oraz do przybliżenia rozwiązań mechanicznych robota.


CELE PROGRAMU:

Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”. Finansowe wsparcie otrzymane w ramach programu Laboratoria Przyszłości  przeznaczono na zakup sprzętu służącego rozwijaniu podstawowych umiejętności dzieci oraz młodzieży. Nasza szkoła w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w kwocie ponad 100 000 zł.

W ramach programu zakupione zostały między innymi:

 • Mikroskopy;
 • Drukarka 3D;
 • Zestaw mikrokontrolerów;
 • Stacje lutownicze;
 • Zestawy Lego education spikle;
 • Robot Ozobot Bit;
 • Zestaw nagłośnieniowy;
 • Mikrofon bezprzewodowy;
 • Stoły warsztatowe;
 • Aparat;
 • Wkrętarki;
 • Maszyny do szycia;
 • Tablica edu mikrokontroler;
 • Długopisy 3D;
Skip to content
Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Jerzego Badury
w Międzyborzu

ul.Wrocławska 6-6a
56-513 Międzybórz
START E-DZIENNIK O SZKOLE AKTUALNOŚCI FACEBOOK GALERIA MAPA STRONY KONTAKT
SZKOŁA PODSTAWOWA
im. JERZEGO BADURY
w MIĘDZYBORZU

Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury | Wszelkie prawa zastrzeżone