Aktualności

„Kocham Cię Polsko”

21 listopada w ZSP w Sycowie odbył się drużynowy Konkurs „Kocham Cię Polsko”. Miło nam poinformować, że reprezentacja naszej szkoły w składzie: Laura Chrzuściel, Hubert Noculak oraz Cyprian Sikora wywalczyła II miejsce.

Gratulujemy!

KIERMASZ KSIĄŻKI

Kiermasz książki!
Informujemy, iż od 21 listopada w bibliotece szkolnej odbywa się kiermasz książki. Zapraszamy Rodziców, Uczniów i Pracowników Szkoły do odwiedzenia biblioteki oraz zachęcamy do zakupu książek. W ofercie mamy interesujące książki świąteczne, kolorowanki i książeczki edukacyjne, beletrystykę dla klas I-VIII, słowniki i pomoce naukowe dla uczniów, książki popularnonaukowe i wiele innych.
Biblioteka czynna jest codziennie od 7:30 do 14:30, a w czwartek do godziny 15:00.

III Szkolne Dyktando Patriotyczne: „O historii po polsku”

8 listopada 2023, w przeddzień obchodów 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu, odbyło się III Szkolne Dyktando Patriotyczne – „O historii po polsku”.
W dyktandzie wzięli udział reprezentanci klas II-VIII. Każdą klasę mogło reprezentować dwóch uczniów. Bój ortograficzny odbywał się w trzech grupach wiekowych: klasy II-III (ośmioro uczniów), klasy IV-VI (dziesięcioro uczniów)i sześcioro uczniów klas VII-VIII.
W grupie najmłodszej laureatami zostali: Hubert Barczak z klasy III b i Zofia Kowalik z klasy III a.
Laureatkami dyktanda w kategorii klas IV-VI zostały: Agata Szczygieł z klasy V a, Ada Bogacz z klasy
IV a oraz Julia Szyszka z klasy VI b.
Najlepszymi ortografami w klasach VII-VIII zostały kolejno: Laura Chrzuściel z klasy VIII i Sara Barczak z
klasy VII a.                                                                                                                                           
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach ortograficznych.

PRZERWA NA CZYTANIE

W tym roku szkolnym kolejny raz przystąpiliśmy do akcji czytelniczej organizowanej w ramach IV Międzynarodowej edycji VIII ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”.
Do udziału w akcji przygotowywaliśmy się od kilku dni. W bibliotece i na korytarzach szkolnych rozwieszono plakaty propagujące akcję. Uczniowie dokonywali wyboru odpowiedniej książki, wielu z nich korzystało z rad
bibliotekarza i wystawy TOP KSIĄŻKA.
W klasach odbyła się burza mózgów, która dotyczyła sposobu zaprezentowania się w czasie PRZERWY NA CZYTANIE.
Przerwa na czytanie odbywała się w różnych strefach czytania i w dowolny sposób.
W akcji wzięło udział 319 uczniów i 23 nauczycieli.
Czytaliśmy w różnych miejscach: na korytarzach, na schodach wiodących do sal lekcyjnych,
w klasopracowniach, w sali gimnastycznej i w bibliotece.
Przerwa na czytanie została bardzo pozytywnie odebrana przez społeczność uczniowską Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu.
Wielu uczniów przeniosło czytanie w czasie przerwy do klasy i kilka minut cennego czasu lekcyjnego poświęcono na kontynuację czytania.

Szkoła do hymnu

Uczniowie klasy 2b wraz z nauczycielami, wzięli udział w kolejnej akcji Ministra Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu 2023. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy, chcąc w ten sposób uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyrażamy radość z tego, że żyjmy w wolnym i suwerennym kraju.

Lekcja przyrody

Uczniowie klas: 1a i 2 b wzięli udział w ciekawej lekcji przyrody, poprowadzonej przez Panią Martynę Kuźniak- edukator leśną w Nadleśnictwie Syców. Nikt nie jest w stanie lepiej przybliżyć dzieciom przyrody niż ten, kto styka się z nią na co dzień.
Podczas spotkania dzieci poznały gatunki drzew, rozwiązywały zagadki związane z przyrodą, przysłuchiwały się odgłosom zwierząt.
Uczniowie dowiedzieli się, jak mogą pomagać zwierzętom przetrwać zimę, jakie jest znaczenie lasu w życiu człowieka. Pani Martyna przypomniała dzieciom zasady zachowania w lesie, a także jak należy chronić lasy. Podkreśliła, że las jest domem wielu zwierząt, korzystamy z jego dóbr, wyrabiając drewno, zbierając grzyby, zioła i owoce. Ponadto las chroni nas od powodzi, produkuje tlen, chroni glebę przed erozją. Jest wspaniałym miejscem wypoczynku, dlatego dbając o przyrodę, dbamy o samych siebie. 
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.
Na zakończenie Pan Dyrektor Franciszek Fąka oraz Pani Wicedyrektor Iwona Strzelecka serdecznie podziękowali Pani Martynie Kuźniak za współpracę wręczając jej podziękowanie.
To była wyjątkowa lekcja przyrody, z której młodzi ludzie wyszli bardzo zadowoleni.
Serdecznie dziękujemy Pani Martynie za wizytę! .

Koncert Huberta

Uczeń klasy 2b, Hubert Misiak , zagrał dzieciom na ukulele. Opowiedział o swojej pasji, zainteresowaniu muzycznym. Było pięknie. Brawo Hubert!! Dziękujemy za świetny występ.

Poznajemy zwyczaje panujące we Francji

Klasa 2b poznaje zwyczaje panujące we Francji: zabytki oraz pyszne jedzenie, które Francuzi polecają turystom podczas zwiedzania ich kraju

zabytki oraz pyszne jedzenie, które Francuzi polecają turystom podczas zwiedzania ich kraju.

Konkurs plastyczny „Rodzina – tutaj wszystko się zaczyna – Samarytanie z Markowej” rozstrzygnięty.

Spośród 26 prac jury wyłoniło zwycięzców:

  • w kategorii klas I – III

I miejsce –Lena Bojanowska , klasa 2a

II miejsceKlaudia Mazur, klasa 2b

III miejsce – Hanna Raś , klasa 1a

wyróżnienie – Daria Wilk , klasa 1a

 

  • w kategorii klas IV- VI

I miejsce – Julia Szyszka, klasa 6b

II miejsceWeronika Szeląg, klasa 6a

III miejsce – Robert Sikora , klasa 6b

 

  • w kategorii klas VII – VIII

I miejsce – Milena Noweta, klasa 7a

II miejsceCyprian Sikora , klasa 7b

III miejsce ex aequo – Jakub Kamiński, klasa 7a

                                         Filip Zbies, klasa 7a

 

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Julia Firuta i Bożena Krzewska.

 

Leśne opowieści.

Klasa 2b uczestniczyła w pierwszej lekcji na żywo: Leśne Opowieści. Dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje lasów, co można robić w lesie oraz różnych leśnych ciekawostek.

Nauczyliśmy się też rysować liska.

Dziękujemy za ciekawą lekcję, do zobaczenia 🙂

9.10.2023- DZIEŃ POCZTY

 

W ramach obchodzonego dzisiaj „Dnia Poczty Polskiej” uczniowie klasy 1a i 2b wybrali się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Międzyborzu, aby przyjrzeć mu się z bliska i utrwalić zdobyte w szkole wiadomości na temat tej instytucji użyteczności publicznej. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty, mogły zaobserwować pracę  urzędnika pocztowego i uświadomić sobie , jak wielkie znaczenia ma ten urząd w życiu codziennym. Dzieci poznały różne rodzaje listów: zwykłe, polecone, ekspresowe, lotnicze, kartki, telegramy; wzbogaciły słownictwo w zwroty: awizo, przesyłka, rozmowa telefoniczna. Utrwaliły znajomość swojego adresu zamieszkania oraz adresu szkoły.

Na zakończenia spotkania i w ramach podziękowania wręczyliśmy na ręce Pani Małgorzaty Wojtowicz własnoręcznie wykonane laurki i słodki upominek.

Wycieczka ta była ogromnym przeżyciem  ponieważ, jak wiadomo, nic tak nie zaznajamia dziecka z danym środowiskiem, jak możliwość obejrzenia go na żywo. Teraz na temat pracy Urzędu Pocztowego wiedzą już prawie wszystko…

Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie 🙂

SPOTKANIE AUTORSKIE

27 września 2023 roku uczniowie klas I – III wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Magdaleną Żółtaszek, autorką książek dla dzieci. Pani Małgorzata opowiadała o pracy pisarza.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Autorka emanowała serdecznością, z zainteresowaniem słuchała wypowiedzi uczniów. 

Dziękujemy za to spotkanie, na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

 

4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. O 8ºº wszyscy uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami. Następnie cała społeczność szkolna udała się na uroczystą mszę świętą. W kościele przed rozpoczęciem mszy głos zabrał burmistrz – pan Jarosław Głowacki oraz dyrekcja szkoły – pan Franciszek Fąka i pani Iwona Strzelecka.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

23 czerwca ósmoklasiści pożegnali mury Badurówki. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2022/2023 uczniom klas 8 i 7 za osiągnięcia wręczono nagrody, dyplomy, stypendia. Rodzie natomiast otrzymali listy gratulacyjne. Absolwentom gratulujemy, a wszystkim życzymy bezpiecznych i radosnych wakacji.

KONKURS BIBLIJNY

W dniach 12-13.06.2023 r. odbył się SZKOLNY KONKURS BIBLIJNY PT. „ZNAM PISMO ŚWIĘTE”. Udział wzięło 43 uczniów z klas IV-VIII.
Na podium stanęli:
I miejsce – Oliwier Marcinowski klasa VIII b
II miejsce – Antoni Wasiela klasa VIII b
III miejsce – Robert Sikora klasa V b
Serdecznie gratulujemy!
Julia Firuta, Bożena Krzewska

DZIEŃ DZIECKA W KLASIE III

01 czerwca uczniowie klas III wybrali się na wycieczkę do lasu. Ich przewodnikiem był Pan Leśniczy Przemysław Woźniak oraz Pan Marek Woźniak z Nadleśnictwa Syców. Uczniowie zabrali ze sobą plecaki pełne smakołyków i dobre humory, aby piknik był udany. Na miejscu dzieci wysłuchały ciekawych opowieści Pana Leśniczego o życiu lasu. Uczniowie odbyli długi spacer przez las, obserwując przyrodę i zachodzące w niej zmiany.. Na leśnej polanie uczniowie rozwiązywali rebusy, logogryfy oraz zadania związane z lasem. Dzieci doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Spędziliśmy miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej. Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń oraz z leśnymi pamiątkami wróciły do szkoły. Składamy serdecznie podziękowania Panom Leśniczym za mile spędzony czas oraz upominki.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAGDALENĄ ZARĘBSKĄ

Dziewczęta z klas 4 i 5 miały dzisiaj okazję uczestniczyć w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Międzybórz w spotkaniu autorskim z Magdaleną Zarębską, autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Wydarzenie odbyło się w ramach programu Rozczytana Aglomeracja.
Pani Magdalena bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy, zapoznała uczestników z wymyślonymi przez siebie bohaterami, ale pokazała też drogę, jaką musi pokonać książka zanim dotrze do czytelnika. Głównym tematem spotkania była książka „Ciotka”, w której autorka porusza trudne emocje związane z okresem dorastania dziewcząt.
Na zakończenie można było zakupić książkę pani Zarębskiej, zdobyć autograf i zrobić zdjęcie z pisarką.
Dziękujemy za cudowne spotkanie.

III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY

18.05.2023 r. odbył się w naszej szkole III Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klas II i III szkół podstawowych „Mistrz Matematyki”. Wzięło w nim udział 17 uczniów, którzy reprezentowali szkoły: w Bukowinie Sycowskiej, Sycowie, Grabownie Wielkim, Dziadowej Kłodzie i Międzyborzu.
Uczniowie zmagali się z niełatwymi jak się okazało zadaniami, przygotowanymi przez nauczycielkę matematyki – panią Małgorzatę Wasielę. Przewodniczyła ona również komisji sprawdzającej prace uczniów, w skład której wchodziły jeszcze panie: Anna Florczak, Anna Dżugaj i Karolina Rachuta.

Wyniki konkursu w kategorii klas II:

I miejsce: Adam Wysocki, SP nr 3 Syców

II miejsce: Szymon Wojtecki, ZS Dziadowa Kłoda

III miejsce: Antonina Wesołowska, SP nr 3 Syców

Wyniki konkursu w kategorii klas III:

I miejsce: Wojciech Łacina, SP Międzybórz

II miejsce: Piotr Solarz, SP Międzybórz

III miejsce: Lena Dynowska, ZS Dziadowa Kłoda

Konkurs przygotowały nauczycielki: Hanna Tokarska, Patrycja Drzewiecka-Łacina, Krystyna Hojak i Karolina Zielonka.

XV GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „O ZŁOTE PIÓRO BURMISTRZA”

17 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu odbył się dla klas II – III i IV – VIII bój ortograficzny „O ZŁOTE PIÓRO BURMISTRZA”. W konkursie wzięło udział sześcioro uczniów z klas II – III i dwadzieścioro siedmioro uczniów z klas IV – VIII.
Najlepszymi ortografami z klas II – III są uczniowie:
I MIEJSCE: Ada Bogacz – SP Międzybórz – klasa III a
II MIEJSCE: Antoni Dzikowski – SP Bukowina Sycowska – klasa III
II MIEJSCE: Zofia Kowalik – SP Międzybórz – klasa II a
Najlepsi ortografowie z klas IV – VIII:
I MIEJSCE: Gracjan Szumski – SP Międzybórz – klasa VIII
II MIEJSCE: Barbara Kucharzak – SP nr 3 Syców – klasa VIII
III MIEJSCE – Sebastian Rychel –  SP Międzybórz – klasa VIII
Zwycięzcom gratulujemy!!!

XIV GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „PRZYRODA W POEZJI”

10 maja 2023 roku Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu zorganizowała XIV Gminny Konkurs Recytatorski „Przyroda w poezji”.
Patronat honorowy nad Konkursem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz – pan Jarosław Głowacki i Przewodnicząca Rady Miejskiej – pani Krystyna Lemiesz.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych. Uczniowie występowali w dwóch kategoriach: klasy I – III i klasy IV – VIII. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas I – III i 15 z klas IV – VIII. Recytacje uczniowskie oceniało jury w składzie:
Katarzyna Drabczyńska – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyborzu
Justyna Koziarska – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Międzybórz
Iwona Strzelecka – wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu.
Uczniowie nagrodzeni w klasach I – III:
I MIEJSCE: Emilia Borkowska – SP Międzybórz – klasa III a
II MIEJSCE: Ewa Król – SP Międzybórz – klasa II b
III MIEJSCE: Marcelina Rybczyńska – SP nr 3 Syców – klasa II
Wyróżnienie: Mateusz Podgórski – SP Międzybórz – klasa III a
Uczniowie nagrodzeni w klasach IV – VIII:
I MIEJSCE: Sara Barczak – SP Międzybórz – klasa VI a
I MIEJSCE: Antonina Dąbrowska – SP nr 3 Syców – klasa IV
II MIEJSCE: Natalia Mikołajczyk – SP Międzybórz – klasa V b
III MIEJSCE: Antoni Szuster – SP Międzybórz – klasa VII
III MIEJSCE: Krzysztof Pilarczyk – SP Międzybórz – klasa VIII b
Wyróżnienie: Aleksandra Rachuta – SP Międzybórz – klasa VIII a
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym!

(no title)

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do VI Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Konkurs odbywał się na 3 poziomach: klasy 1-3, 4-6 i 7-8. Rozpoczęło go ok. 50 uczniów. Zadaniem dzieci było przeczytanie 5 książek i rozwiązanie testu do każdej lektury. Etap szkolny zakończyło – 24. Musieli oni przeczytać kolejną książkę i napisać test kwalifikacyjny do etapu powiatowego.
W klasach 1-3 najlepszy wynik uzyskali:
1. miejsce – Piotr Solarz, klasa 3a
1. miejsce – Wojciech Łacina, klasa 3a
2. miejsce – Igor Molka, klasa 2b,
W klasach 4-6 byli to uczniowie:
1. miejsce – Zuzanna Szczepanik, klasa 5a
2. miejsce – Katarzyna Kłobus, klasa 6a
3. miejsce – Mikołaj Michałek, klasa 4b.
Następne etapy uczniowie odbywali drużynowo. Do każdego musieli czytać kolejne książki i rozwiązać do nich bardzo szczegółowe testy.

Niestety, najmłodsi uczestnicy swoje zmagania zakończyli na etapie powiatowym zdobywając Tytuł I Wicemistrza Powiatu, ale drużyna z klas 4-6 dotarła aż do finału uzyskując po drodze Tytuł Mistrza Powiatu i Tytuł Mistrza Województwa, by ostatecznie zdobyć Tytuł Mistrza Polski.
Gratulujemy Zuzi, Kasi i Mikołajowi tak wspaniałego sukcesu, który wymagał bardzo dużo pracy od całej drużyny. Młodzi dobrze bawili się poznając nowe lektury i ćwicząc jednocześnie swoją pamięć, dotyczącą szczegółów każdej poznawanej powieści. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten konkurs: rodzicom, koordynatorom szkolnym i nauczycielom. Bez nich Wielka Liga Czytelników nie mogłaby przebiegać tak sprawnie, a uczniowie nie mogliby osiągnąć tak wysokich wyników.
Anna Florczak

Skip to content
Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Jerzego Badury
w Międzyborzu

ul.Wrocławska 6-6a
56-513 Międzybórz
START E-DZIENNIK O SZKOLE AKTUALNOŚCI FACEBOOK GALERIA MAPA STRONY KONTAKT
SZKOŁA PODSTAWOWA
im. JERZEGO BADURY
w MIĘDZYBORZU

Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury | Wszelkie prawa zastrzeżone