Najnowsze Wpisy:

(no title)

(no title)

ZAKOŃCZENIE ROKU KLAS VII-VIII

24 czerwca to dzień wyjątkowy dla uczniów klas 8, którzy stali się Absolwentami Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu i tym samym rozpoczęli kolejny etap na drodze edukacji. Podczas uroczystej gali Absolwentom i uczniom klas 7 wręczono świadectwa z wyróżnieniem, stypendia motywacyjne i sportowe, dyplomy za osiągnięcia w różnych dziedzinach. 
W klasach 8 szczególnie wyróżniono
Honorowych Absolwentów: Jakub Lemiesz, Maja Majcher, Zuzanna Solarz, Dominika Zielińska, Cyprian Rządkowski, Dawid Szyszka, Zofia Żak,
Honorowych Sportowców: Adam Siedlecki, Natalia Tabaczuk.
Ponadto Nagrodę Dyrektora otrzymał Dawid Szyszka, a Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Międzybórz – Dominika Zielińska.
Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów oraz radosnych i bezpiecznych wakacji.

ZAKOŃCZENIE ROKU KLAS III

W dniu 23.06.2022 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie pierwszego etapu edukacji uczniów klas trzecich. Na uroczystości obecni byli: wiceburmistrz Krzysztof Kraska, dyrektor Franciszek Fąka, wicedyrektor Iwona Strzelecka, grono pedagogiczne i rodzice. Uczniowie klasy IIIA i IIIB podziękowali za trud włożony w wychowanie, za poświęcony czas, przekazaną wiedzę, za uśmiech, serce i cierpliwość.
Życzymy im dalszych sukcesów w drugim etapie edukacji, wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „PORTRET MATKI BOŻEJ”

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Kaliskiej w ramach obchodów przygotowania do Światowego Spotkania Rodzin z Papieżem Franciszkiem oraz w ramach obchodów 25-lecia pobytu Jana Pawła II w Kaliszu ogłosiło konkurs na pracę plastyczną dla uczniów szkół podstawowych pt. „Rodzina drogą do świętości” pod patronatem honorowym J. E. Biskupa Kaliskiego Damiana Bryla.
Uczennica z klasy 4 b Maja Dumin otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!
Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Portret Matki Bożej”
Laureaci:
klasy I – IV
I miejsce: Nikola Gregorczyk
II miejsce: Fabian Szczepanik
III miejsce: Hanna Nawrot, Zuzanna Szczepanik
klasy V -VIII
I miejsce: Sara Barczak
II miejsce: Marta Wirth
III miejsce: Hubert Noculak, Filip Zbies

WYCIECZKA DO WARSZAWY W RAMACH PROJEKTU „POZNAJ POLSKĘ”

W  dniach 6-8 czerwca 2022r. uczniowie z klas VII-VIII uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. W wycieczce udział wzięło 50 uczniów. Przez 3 dni zwiedzali stolicę poznając historię Warszawy i Polski.
Uczniowie pierwszego dnia udali się na spacer po Łazienkach Królewskich, przeszli Traktem Królewskim w stronę Starego Miasta, oglądając po drodze m.in. Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca, Barbakan, Pomnik Powstania Warszawskiego, Pomnik Nieznanego Żołnierza, autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego, następnie zwiedzili Zamek Królewski poznając historię budowli, oglądając zamkowe sale oraz muzealne eksponaty. Zachwycali się ogromnymi dziełami Jana Matejki, które w końcu mogli podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem wycieczki było odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 Maja  w 1792 r.  Nie zabrakło również przejażdżki metrem.
W drugim dniu uczestnicy wycieczki mogli podziwiać piękny Zamek w Wilanowie, zachowany w zachwycającym stanie, poznając historię ówczesnej szlachty oraz wywodzącego się z niej wybitnego króla Jana III Sobieskiego. Weszli także na Stadion Narodowy i spędzili dwie godziny na rozwijających doświadczeniach w Centrum Nauki Kopernik.  Młodzież miała okazję zaspokoić swoją ciekawość oraz  naturalną potrzebę poznawania świata, poprzez oglądanie różnego rodzaju eksponatów, udział w doświadczeniach oraz eksperymentach. Odwiedzili również Syrenkę Warszawską. To był udany, słoneczny i bogaty we wrażenia dzień.

Ostatniego dnia uczniowie wjechali na wieżę widokową Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie poszerzyli swoją wiedzę na temat powstania, jego oddziaływania na losy Warszawy i całego państwa. Poznali historie powstańców, na własne oczy zobaczyli jak zniszczona była nasza stolica, a nawet mieli możliwość sprawdzenia w specjalnym multimedialnym lustrze – do którego z powstańców są podobni. Na zakończenie zwiedzili Muzeum Wojska Polskiego.
Wrażenia z tego wyjazdu i zdobyta wiedza  pozostaną z nimi na zawsze.

ZWIEDZAMY POZNAŃ W RAMACH PROJEKTU „POZNAJ POLSKĘ”

14 czerwca 2022 r. dzieci z klas 2 i 3 pojechały na wycieczkę do Poznania. Odbyła się ona w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Poznaj Polskę”, którego celem jest umożliwienie poznawania naszej ojczyzny- środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
W stolicy Wielkopolski zwiedziliśmy Katedrę Poznańską- jeden z najstarszych polskich kościołów. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I.
W samo południe mieliśmy okazję zobaczyć słynne koziołki, które zaprezentowały nam się na poznańskim ratuszu. Podczas spaceru po Starym Rynku i jego okolicach, pan przewodnik pokazywał nam najważniejsze zabytki i dzielił się z nami różnymi ciekawostkami na temat historii miasta.
Ostatnim punktem wycieczki było Rogalowe Muzeum. Tam, w pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na ratusz, zapoznani zostaliśmy z legendą o św. Marcinie i z niektórymi słowami w gwarze poznańskiej. Dzieci miały okazję poznać tajemnicę wypieku Rogali Świętomarcińskich, poprzez aktywny udział w warsztatach. Na koniec każdy mógł skosztować takiego rogalika.

Patrycja Drzewiecka- Łacina

FINAŁ DOLNOŚLĄSKICH IGRZYSK DZIECI W LA

Zadowoleni i uśmiechnięci, po wizycie w Mc Donald’s, pobiciu rekordów życiowych i zdobyciu medalu wrócili nasi uczniowie z Finału Dolnośląskich Igrzysk Dzieci w Indywidualnych Mistrzostwach w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w dniu 14 czerwca w odległej Legnicy.
Na zawody wyjechali:
600m – Matysik Hanna, 300m – Borkowska Julia, rzut piłeczką palantową – Misiak Zuzanna, Ofiara Wiktoria, Krajewska Agata, 60m – Kupczak Jakub. Brązowy medal w pchnięciu kulą zdobyła Ryś Helena.
Helenie dziękujemy za medal. Wszystkim gratulujemy poprawionych wyników i życzymy wytrwałości w dalszej pracy nad swoim talentem, a w następnych zawodach – walki o medale.

WAKACJE W SZKOLE

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku szkolnym (klasy I – VIII) do udziału w zajęciach „Wakacje w szkole” organizowanych przez Szkołę Podstawową im. Jerzego Badury w Międzyborzu.

  • Opieka w godzinach 8.30 – 14.30!
  • NW
  • Atrakcyjnie wypełniony czas ( wycieczka do Milicza, zwiedzanie Doliny Baryczy melexem, wyjazd na basen, kręgle, do muzeum, zwiedzanie zamku w Oleśnicy, zajęcia z klockami LEGO, spotkanie ze strażakami)
  • Miła i życzliwa atmosfera.
  • Profesjonalni wychowawcy.

Termin: 27.06-01.07.2022
KOSZT: 270 zł/osoba
Ilość miejsc ograniczona! Zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca 2022 r. lub wyczerpania miejsc.
Dane do przelewu znajdują się na plakacie i na karcie zgłoszenia.
Podpisany regulamin, kartę zgłoszenia (do pobrania poniżej) wraz z podpiętym potwierdzeniem przelewu.
Zgoda rodzica
Karta zgłoszenia uczestnika
Zgody na wycieczkę należy oddać do p. Moniki Ostrowskiej do dnia 20.06.20222.

INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA W LEKKIEJ ATLETYCE

W dniu 7 czerwca na stadionie miejskim w Legnicy odbył się Finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej Indywidualne Mistrzostwa w Lekkiej Atletyce. W zawodach tych uczestniczyła uczennica naszej szkoły Matylda Leszczyszyn. Rywalizowała ona w konkurencji rzutu oszczepem. Wśród reprezentantek szkół całego województwa dolnośląskiego zajęła bardzo dobre, wysokie IV miejsce. Mimo tak ubogich warunków do uprawiania tej konkurencji w naszej szkole, potrafiła opanować trudną technikę rzutu oszczepem i rywalizować z dziewczętami ze szkół i ośrodków sportowych posiadających dużo lepszą bazę sportową. Gratulacje dla Matyldy.

ZBIÓRKA DLA HOSPICJUM

Rozpoczynamy zbiórkę artykułów do paczki dla pierwszego hospicjum dziecięcego prowadzonego przez Siostrę MICHAELĘ RAK ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego na Litwie (Wilno). Paczka może zawierać maskotki, słodycze, książki. Paczkę przekażą do hospicjum laureaci dolnośląskiego konkursu, którzy w nagrodę wyjadą na wycieczkę na Litwę.
Przyniesione artykuły składamy do kartonika na parterze.
Więcej informacji na stronie:
https://mostdonieba.pl

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Podczas praktycznych zajęć technicznych uczennice klas V oraz VI rozwijały swój warsztat kulinarny, krawiecki, stolarski, pracowały z różnego rodzaju materiałami oraz narzędziami do ich obróbki. Sprzęt zakupiony dzięki „Laboratoriom przyszłości” pozwolił na rozwinięcie zajęć i wprowadzenie również pracy z drukiem przestrzennym. Wszystkie zdobyte umiejętności uczniowie z pewnością będą nadal doskonalić.

II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY

27.05.2022 r. odbył się II Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klas II i III szkół podstawowych „Mistrz matematyki”. Wzięło w nim udział 24 uczniów, którzy byli reprezentantami szkół z: Grabowna Wielkiego, Bukowiny Sycowskiej, Pawłowa, Sośni, Goszcza, Cieszyna, Dziadowej Kłody i Międzyborza. Organizatorami konkursu były: Hanna Tokarska, Karolina Zielonka, Patrycja Drzewiecka-Łacina oraz Małgorzata Wasiela. Celem konkursu było m.in. rozbudzanie i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką, przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej przy rozwiązywaniu problemów, wyłonienie talentów, szczególnie uzdolnionych i zainteresowanych matematyką uczniów.
Jury w składzie: Małgorzata Wasiela SP Międzybórz, przewodnicząca komisji Izabela Zdulska-Laryś SP Bukowina Sycowska Maria Żmuda-Adamska SP Dziadowa Kłoda Zygmunt Wydmuch SP Goszcz wyłoniło następujących laureatów:
w kategorii klas II:
I miejsce: Piotr Solarz, SP Międzybórz
II miejsce: Anna Walaszczyk, SP Grabowno Wielkie
III miejsce: Wojciech Łacina, SP Międzybórz
w kategorii klas III:
I miejsce: Bartłomiej Krawiec, SP Sośnie
II miejsce: Jacek Stekiel, SP Sośnie
III miejsce: Franciszek Pasowski, SP Dziadowa Kłoda
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały Panie: Ewa Kuświk (SP Pawłów) oraz Grażyna Szczepańska (SP Sośnie).
Nagrody zostały ufundowane przez dyrektora SP w Międzyborzu, pana Franciszka Fąkę.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.

KONCERT UCZNIÓW ZE SZKOŁY MUZYCZNEJ

2 czerwca w sali MGOK odbył się koncert uczniów ze Szkoły Muzycznej w Sycowie dla klas 1-4.

(no title)

WOLONTARIAT, PATRIOTYZM I SOLIDARYZM SPOŁECZNY W MIĘDZYBORSKIEJ „BADURÓWCE”

Płk. Weronika Sebastianowicz „Nie zapominajcie o nas…”
Przez cały rok szkolny w Szkole Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu promowano wolontariat, patriotyzm i inicjatywy społeczne na rzecz potrzebujących.
W pierwszych miesiącach nauki uczniowie poznawali pojęcie wolontariatu i zasady dobrej pomocy.  W listopadzie zostały przekazane znicze na kresowe cmentarze w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Grudzień i początek nowego roku kalendarzowego  przebiegał pod hasłem pomocy i wparcia udzielanego w ramach akcji ”Szlachetna Paczka”.
Kolejne miesiące to akcje pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Dzięki p. Pawłowi Przewoźnemu uczniowie naszej szkoły nagrali spot ukazujący ten problem. Całe środowisko szkolne  aktywnie włączyło się w zbiórki niezbędnych artykułów dla uchodźców, a także w akcję „Solidarni z Polakami na Ukrainie”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Ważnym etapem promocji idei wolontariatu i solidaryzmu społecznego były konkursy: Dolnośląski Konkurs Poetycki „W podziękowaniu za beatyfikację Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego” pod  honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Nadleśnictwa Oleśnica Śląska, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz Regionalny Konkurs Plastyczny „Wolontariat łączy ludzi”, współorganizowany ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen.
Konkursy były wynikiem współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Międzyborzu,  Urzędem Miasta i Gminy Międzybórz, Parafią pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika w Międzyborzu i Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Odnaleźć Radość  i Nadzieję w Międzyborzu.
Wszystkie akcje, inicjatywy, konkursy wymagały trudu, zaangażowania uczniów, rodziców i nauczycieli, ale stały się także okazją do poszerzenia wiedzy i poznania wspaniałych ludzi. Laureaci Dolnośląskiego Konkursu Poetyckiego „W podziękowaniu za beatyfikację Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, bjętego  honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Regionalnego Konkursu Plastycznego „Wolontariat łączy ludzi”, wyjechali w nagrodę na wycieczkę do Warszawy ufundowaną przez p. Ilonę Gosiewską- prezesa Stowarzyszenia Odra-Niemen. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Spotkali się z Powstańcami Warszawskimi i poznali ich niezwykłe losy. Na Cmentarzu Powązkowskim uczestniczyli w lekcji historii przeprowadzonej przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
W Pałacu Prezydenckim laureaci zostali przyjęci przez Panią Prezydentową Agatę Kornhauser–Dudę. Spotkanie było okazją do rozmów o wolontariacie, nauce, konkursach oraz pomocy uchodźcom. Dziękując za miłe przyjęcie, dzieci wręczyły  Pierwszej Damie  laurki oraz tomik zawierający wiersze laureatów Dolnośląskiego Konkursu Poetyckiego.
Ten rok był rokiem szczególnych emocji i podjęcia niezwykłych wyzwań. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu  wykazali się wielką aktywnością, zaangażowaniem społecznym i  postawą patriotyczną.
Bardzo dziękujemy p. Ilonie Gosiewskiej za pokazanie, czym jest wolontariat, jak pomagać kombatantom i czcić pamięć bohaterów historii. Stowarzyszenie Odra-Niemen zachęca młodych ludzi do aktywnego wolontariatu i pomaga dostrzec znaczenie wolności, współpracy i solidarności społecznej w dzisiejszych czasach.

                                                      Julia Firuta, Małgorzata Zielińska

 

REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNY „WOLONTARIAT ŁĄCZY LUDZI…”

W maju rozstrzygnięto Regionalny Konkurs Plastyczny „Wolontariat łączy ludzi…”.
Wpłynęło ponad 50 prac plastycznych z naszego regionu. Mottem konkursu były słowa Pani płk. Weroniki Sebastianowicz: „Nie zapominajcie o nas…”. Wszystkim Uczestnikom i ich Opiekunom serdecznie dziękujemy za podjęcie wyzwania.
LAUREACI
Laura Chrzuściel – Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu
Karol Firuta – Szkoła Podstawowa w Ligocie Polskiej
Filip Kwiatkowski – Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu
Zuzanna Makowska – Szkoła Podstawowa w Ligocie Polskiej
Hanna Piątek – Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu
Aleksandra Ryś – Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu
Natalia Wirth – Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu
Bartosz Zapeński – Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu
Dominika Zielińska – Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu

PODZIĘKOWANIE DLA PANI ILONY GOSIEWSKIEJ

PROJEKT „MAŁY PATRIOTA”

Dnia 31.05.2022r. w Szkole Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu patriotycznego pod nazwą,,Mały patriota”, którego pomysłodawcami były: Hanna Tokarska, Karolina Zielonka oraz Anna Florczak. Celem projektu było kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. Realizacja projektu pozwoliła nam na zapoznanie uczniów z historią państwa polskiego, symbolami narodowymi, tradycjami, zwyczajami, obrzędami ludowymi z różnych regionów Polski, tańcami ludowymi, potrawami regionalnymi oraz wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Udział w projekcie przyniósł nam wiele satysfakcji i korzyści, zmobilizował nas, nauczycieli, do większego zwrócenia uwagi na patriotyczne wychowanie młodego pokolenia. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci zyskały wiedzę i doświadczenia, które – mamy nadzieję – w przyszłości będą procentowały godną postawą naszych wychowanków W I części uroczystości uczniowie z klas: I a, I b i II a oraz dziewczynki z klasy V a zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne. Piosenką, wierszem i tańcem pokazali swoją postawę wobec ojczyzny. W II zaś części wręczono uczniom nagrody za udział w konkursie wiedzy o Polsce, który odbył się w maju i był podsumowaniem całorocznej realizacji projektu.
Wyłoniono poszczególnych laureatów w każdej kategorii wiekowej.
I miejsce: Ewa Król, kl. I b Piotr Solarz, kl. II a Kinga Adamczyk, kl. III b
II miejsce Hubert Barczak, kl. I b Jan Świętosławski, kl. II b Antoni Gąsior, kl. III b
III miejsce Zofia Bystrzyńska, kl. I b Maja Kędziora, II b Mikołaj Dłubek, kl. III b
Wyróżnienia: Zofia Kowalik, kl. I a Maria Ostrowska, kl. II a Agata Szczygieł, kl. IIIa Fabian Skrobański, kl. I a Antoni Michałek,kl. I a Wojciech Łacina, kl. II a Wiktor Hazubski, kl. III a Brajan Koremba, kl. IIIa.
Konkursie plastycznym nagrodzono:
I miejsce: Jagoda Talaga, II a
II miejsce: Jakub Pawlak, II a
III miejsce: Emilia Borkowska, II a
wyróżnienie: Igor Molka, Ib
Nagrody zostały ufundowane przez dyrektora SP w Międzyborzu, pana Franciszka Fąkę, bardzo dziękujemy.
Miło było nam gościć na uroczystości dyrekcję naszej szkoły pana Franciszka Fąkę oraz panią Iwonę Strzelecką, pana burmistrza Jarosława Głowackiego, przewodniczącą Rady Miejskiej panią Krystynę Lemiesz, panią dyrektor Domu Kultury Katarzynę Drabczyńską wraz z pracownikami, byłą panią wicedyrektor Mieczysławę Czapkę, radnych, a przede wszystkim rodziców, którzy mogli na żywo podziwiać występy swoich dzieci. Dziękujemy również nauczycielom, którzy wspomogli nas w tym przedsięwzięciu: Pani Lucynie Ziętek, pani Paulinie Czołnik oraz Panu Tomaszowi Barczakowi. Wszystkim gościom i uczestnikom jeszcze raz dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.

Karolina Zielonka, Hanna Tokarska

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

24 maja rozpoczął się 3-dniowy „maraton egzaminacyjny” dla uczniów klas 8. Pierwszego dnia młodzież zmierzy się z językiem polskim, drugiego – z matematyką, a trzeciego – z językiem angielskim. Wszystkim życzymy powodzenia!

Skip to content
Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. Jerzego Badury
w Międzyborzu

ul.Wrocławska 6-6a
56-513 Międzybórz
START E-DZIENNIK O SZKOLE AKTUALNOŚCI FACEBOOK GALERIA MAPA STRONY KONTAKT
SZKOŁA PODSTAWOWA
im. JERZEGO BADURY
w MIĘDZYBORZU

Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury | Wszelkie prawa zastrzeżone