Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu, ul. Wrocławska 6-6a, tel. 627856910
Polish English French German Russian

„Refleksje nad patriotyzmem”- pod takim hasłem odbyła się 13. listopada br. debata zorganizowana przez p. A. Król i SU wraz z opiekunem p. K. Perużyńską.

Dyskusje rozpoczęto od porównania patriotyzmu współczesnego
z patriotyzmem dziadków. Dyskutujący stwierdzili, że ich dziadkowie bardziej kochają ojczyznę, bo musieli walczyć o jej wolność. Następnie uczestnicy skomentowali i odnieśli się do myśli : „Nie ma drzewa bez korzeni a człowieka bez ojczyzny ”. Wielu dyskutujących opowiedziało się za tym, że nie człowiek nie może odciąć się od korzeni, a więc np. od rodziny, społeczności, kultury, tradycji, ale byli też i tacy, którzy uważali się za kosmopolitów, obywateli świata. Uczniowie ocenili też różne postawy np. nacjonalistę, kosmopolitę.

Prowadząca debatę A. Król zadała na koniec pytanie, czy nadchodzi obecnie epoka postpatriotyczna. Dyskutujący podzielili obawy prowadzącej i przyznali, że coraz więcej osób nie czuje silnej więzi z krajem, że wyjeżdża z niego i ta więź się rozluźnia, że dzień, w którym obchodzi się jakąś rocznicę państwową, traktują tylko jako dzień wolny od pracy.

Krzepiące jest to, że spora część stwierdziła, iż dzięki nauczycielom, rodzicom, dziadkom, czyli osobom, które kształtują poczucie patriotyzmu, miłość do ojczyzny nie zniknie.

 

Galeria

         9 listopada w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu „Polska droga do niepodległości”, przygotowanego przez A. Król i R. Kaczmarek. Celem głównym przedsięwzięcia było upamiętnienie jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

         W projekcie wzięły udział klasy od IV do VIII oraz klasy 3 gimnazjum, które rywalizowały ze sobą na swoich poziomach. Każda klasa wyznaczyła kilka 3-osobowych zespołów, które zmagały się ze sobą podczas poszczególnych konkurencji, wśród których były m.in.: quiz
o marszałku Józefie Piłsudskim, muzyczne puzzle, rozwiązanie krzyżówki dotyczącej Orląt Lwowskich, historia w malarstwie, historyczne kalambury oraz konkurencje sprawnościowe.

       Z pewnością to działanie wzbogaciło wiedzę uczniów na temat dróg Polski prowadzących do odzyskania niepodległości, wpłynęło na kształtowanie postawy patriotycznej oraz rozwinęło umiejętności współdziałania w zespole.

Akcja 100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości  to geograficzna propozycja świętowania rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 100 szkół z całej Polski przesyła do siebie pozdrowienia i krótko przedstawia swoją miejscowość. Ta akcja to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów i poznania nowych miejscowości na mapie Polski. W naszej szkole kartki z pozdrowieniami ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu pisali uczniowie klas: 4b (wych. Regina Kaczmarek), 4c (wych. Karolina Skoczylas), 5a (wych. Anna Pinkosz), 5b (wych. Dorota Bugaryn), 7a (wych. Anna Krajka), 8a (wych. Agnieszka Pilarczyk).Czekamy na kartki. Mamy nadzieję, że otrzymamy ich 100.

My 100 wysłaliśmy!

Koordynator akcji w szkole: Karolina Skoczylas

 

Galeria

Organizowana jest 5 dniowa wycieczka do paryża i Parku Disneyland. Koszt wycieczki około 1050 zł. oraz 100 euro na bilety wstepu (wjazd na wieżę Elifa, wstęp do Luwru, Panteonu, rejs statkiem po Sekwanie, przejaz metrem). Pełny program znajdziesz tutaj. Zapisy u Włodzimierza Siedleckiego oraz Grzegorza Pliszka wraz z zaliczką 400 zł.

Dnia 4.10.2018 r. w Szkole Podstawowej  w Międzyborzu odbyło się spotkanie uczniów ze St. specjalistą ds. Edukacji Leśnej Czesławem Pawlikowskim .

Tematyka spotkania dotyczyła zagadnień związanych z  ekosystem leśnym, a w szczególności zbliżającym się Świętem Drzewa. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas piątych i szóstych oraz Ci, którzy zakwalifikowali się do gminnego etapu Olimpiady Wiedzy o Lesie. Spotkanie było bardzo ciekawe; uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. o funkcjach lasu, różnorodności organizmów żyjących w lesie, cyklu życia lasu gospodarczego itp. 

Galeria

„OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY - NARODY, KTÓRE TRACĄ PAMIĘĆ 
TRACĄ ŻYCIE „
 
Akcja  „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu wzięli udział w  zbiórce zniczy w kolorze białym i czerwonym.

Akcja od lat przebiega pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym Telewizji Wrocławskiej. Celem działań jest włączenie się uczniów do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Dolnośląscy uczniowie od 9 lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i wraz z ekipą TVP Polonia,  zawożą  je na Ukrainę i Wileńszczyznę.

Podarowane przez uczniów ”Badurówki” symboliczne lampki zapłoną na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ale również na polskich cmentarzach na Ukrainie.

 

Akcie przeprowadzili uczniowie pod opieką p.Julii Firuty i p. Małgorzaty Zielińskiej.

 

Galeria

BohaterOn – włącz historię! Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję BohaterOn. Wysłaliśmy setki kartek pocztowych do Bohaterów Powstania Warszawskiego. Chcieliśmy pokazać historię przez pryzmat ich życiorysów. Ponadto rozszerzyliśmy pomysł o własną inicjatywę pt. „Przybij Piątkę z Bohaterem”. Uczniowie odrysowywali swoje dłonie na papierze jako symboliczny gest przybicia piątki. Kartki te dołączono do listów. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić i uhonorować Powstańców!

Akcję nadzorowała Pani Dominika Pliszek

#BohaterOn#PowstanieWarszawskie#powstanie44

Galeria

Z okazji Święta Edukacji Narodowej 16 października 2018 roku w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczystości zorganizowana przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka.      Podczas uroczystości Dolnośląski Kurator Oświaty podziękował nauczycielom i pracownikom oświaty za codzienną, rzetelną i wykonywaną z pasją pracę. Pan Roman Kowalczyk podkreślił, że dzięki wiedzy, umiejętnościom i serdeczności, jaką otaczają uczniów, wychowują i kształcą ich na wartościowych ludzi otwartych na świat i drugiego człowieka. Podczas uroczystości Dolnośląski Kurator Oświaty zaśpiewał piosenkę własnego autorstwa “Romans z Polską”, którą zadedykował odznaczonym nauczycielom. W gronie tym znaleźli się dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu Franciszek Fąka oraz nauczycielki Małgorzata Adamek i Karolina Skoczylas, którzy odznaczeni zostali Medalami Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. 

Odznaczonym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Galeria

5 października 2018r. uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej im.Jerzego Badury w Międzyborzu wzięli udział w zbiórce żołędzi, przeznaczonych na zimowe dokarmianie zwierząt oraz do produkcji sadzonek drzew.

Akcję zorganizował  leśniczy leśnictwa Ligota Polska -  pan Tomasz Stempin. Zanim uczniowie  przystąpili do pracy, udzielił im krótkiej  instrukcji zbierania i segregacji żołędzi.

Czas spędzony w lesie przez uczniów międzyborskiej ”badurówki” był okazją  do wspólnej pracy, zabawy,  integracji i  podziwiania piękna natury oraz prostym sposobem na zaangażowanie się w działania na rzecz przyrody. Po zakończonej zbiórce, uczestnicy odpoczęli przy wspólnym ognisku.  Uczniami opiekowały się wychowawczynie: p.Małgorzata Wasiela oraz p.Małgorzata Zielińska.

 

Galeria

 
 

Dnia 16 października 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jerzego Badury odbył się IV Gminny Konkurs Recytatorski pt.: "Poetyckie inspiracje osobą Jana Pawła II".

Termin konkursu nie był przypadkowy. Dnia 16 października 1978 roku, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła, jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, który nie był Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. W tym dniu obchodziliśmy czterdziestą rocznicę tego wydarzenia.

Czytaj więcej...

Konkurs „Wrzesień 1939 – pamiętamy”

W dniach 2 i 3 października został przeprowadzony konkurs historyczny.

W konkursie „Wrzesień 1939 – pamiętamy” wzięli udział uczniowie klas 7 i 8 oraz 3 gimnazjum.

Konkurs został przeprowadzony za pomocą i-padów podczas lekcji historii. Uczniowie odpowiadali na trzynaście pytań związanych z wojną obronną Polski we wrześniu 1939 roku.

Najlepsze wyniki szkolnego konkursu historycznego przedstawiają się następująco:

1. Marysia Stasiaczyk klasa 8A, Agata Zielińska klasa 3A     (85% prawidłowych odpowiedzi)

2. Oliwia Simura klasa 8A, Dominik Sieradzki klasa 7B   (77%)

3. Wojciech Wróbel klasa 3A, Bartosz Bugaryn klasa 8B, Mateusz Duryń klasa 7B (70%)

Najlepszym uczestnikom gratulujemy!

Paweł Wieczorek

Galeria

 

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego hasło w roku 2018 brzmiało „Książka to przyszłość”. Z tej okazji biblioteka Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu przygotowała propozycje działań odpowiednich do różnych poziomów edukacyjnych, by każdy mógł odnaleźć coś dla siebie:

-    DLA KLAS I-IV: „Bajkowe czwartki” podczas których zaproszeni goście czytali dzieciom wybrane bajki lub baśnie, a dzieci wykonywały do nich ilustarcje;

-    DLA KLAS V: projekt czytelniczy „Legendy polskie” zakończony rywalizacją klas 5;

-    DLA KLAS VI-VII: projekt czytelniczy „Czas na mity” zakończony rywalizacją klas w poszczególnych poziomach edukacyjnych;

Celem ogłoszonych konkursów było zachęcenie uczniów do czytania, zainteresowanie literaturą i poezją oraz pokazanie różnorodnej działalności biblioteki.

Ostatni tydzień października to słodki tydzień dla wszystkich czytelników biblioteki szkolnej wypożyczających książki. A na koniec miesiąca podsumowane zostało czytelnictwo uczniów na poszczególnych poziomach. Najlepsi czytelnicy:

 • w klasach I-III: Julia Borkowska, 2a
 • w klasach IV-VI: Agata Krajewska, 4b
 • w klasach VI-VII, III gimnazjum: Agata Kamzol, 3a.
Czytaj więcej...

W dniu 28.09.2018 w Bukowinie Sycowskiej odbyły się miejsko-gminne jesienne biegi przełajowe.

W biegach uczestniczyło PONAD 100 uczniowie ze szkół w Bukowinie Sycowskiej i Międzyborzu.

Wyniki biegów

Rocznik 2011

Dziewczyny

 1. Krawczyk Amelia
 2. Biernat Joanna
 3. Gawin Julia

Chłopcy

 1. Pawlak Gabriel
 2. Pilarczyk Paweł
 3. Kaźmierczak Błażej

Rocznik 2010

1. Borkowska Julia 

2. Mencel Agata

3. Bielaszewska Małgorzata

Chłopcy

1. Krawczyk Witold

2. Sebastian Rychel

3. Pilarczyk Krzysztof

Rocznik 2008

1. Maria Podgórska

2. Niełacna Joanna

3. Natalia Królik

Chłopcy

1. Siedlecki Adam

2. Szymon Kaźmierczyk

3. Klapa Kacper

Rocznik 2007

1. Tabaczuk Natalia

2. Julia Lenczowska 

3. Nikola Rychel

Chłopcy

1. Biernat Mateusz

2. Adrian Trzciński

3. Nataniel Krawczyk

Rocznik 2006

1. Julia Leśniak

2. Robakiewicz Maria

3. Bachta Maja

Chłopcy

1. Oskar Bieberstein 

2. Krajewski Adrian

3. Robakiewicz Jakub

Rocznik 2005

1. Konzok Wiktoria 

2. Kubera Wiktoria

3. Warzyniak nikola

Chłopcy

1. Początek Igor

2. Krajewski Bartosz

3. Szymanek Dawid

Rocznik 2004

1. Walichnowska Marika

2. Kulig Joanna

3 ...............

Chłopcy

1. Szewczyk Michał

2. Hajduk Jakub

Krajewski Kamil

Najlepsi uczniowie otrzymali medale i dyplomy ufundowane prze samorząd Gminy

Gratulujemy !!!

Mirosław Adamek

Grzegorz Pilszek

Włodzimierz Siedlecki

 

W dniu 20.10.2018 (sobota) organizowana jest wycieczka do Karpacza.

W programie:

 • przejazd autokarem,
 • wjazd + zjazd na Kopę,
 • wejście na Śnieżkę,
 • wstęp na basen „Tropicana” do hotelu Gołębiewski (2 godziny),
 • posiłek w KFC,
 • opieka przewodnika górskiego,
 • opieka wychowawców.

Całkowity koszt wycieczki 60 złoty.

Wyjazd godzina 7.00 powrót około godziny 22.00

Zapisy u nauczycieli wychowania fizycznego

Uczniów, którzy chcą zaprezentować swoje talenty oratorskie oraz pokazać piękno naszego ojczystego języka zapraszamy do udziału w IV Gminnym Konkursie Recytatorskim "Poetyckie inspiracje osobą Jana Pawła II", którego ideę w tym roku wyrażają słowa naszego polskiego papieża: „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste.

Szczegółowe informacje dostępne u Twojego wychowawcy lub organizatorów

konkursu (p. A.Wyrwas, J. Firuta, M. Zielińska).

W dniu 03/10/2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej zorganizowanym przez PCEiK w Oleśnicy. Głównym celem konkursu było propagowanie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzowanie utworów o tematyce patriotycznej. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności wokalne w trzech kategoriach.
Laureatką tegoż festiwalu w kategorii soliści klas I-III została Zofia Podgórska z klasy IIa. 
Uczniowie wyróżnieni to Nowicki Sebastian z klasy IIa oraz Maja Tokarska uczennica klasy VIIb.
Tytuł Laureata otrzymał również zespół w składzie:
1. Oliwia Goraj- 6c
2. Hanna Fus- 6c
3. Natalia Tabaczuk- 5c
4. Nikola Rychel- 5c
5. Natalia Królik- 5a 
6. Julia Leśniak- 6 a
7. Szymon Walichnowski- 6b
8. Bartosz Kraska- 6b
9. Jakub Zbies- 6b
10. Martyna Skorupa- 3 gim
11. Maja Tokarska- 7 a
12. Zuzanna Barczak- 8 a
13. Milena Jarzumbek- 6a
14. Nikola Olszewska- 8a
15. Martyna Ługowska- 8a
16. Hania Staszak- 7b
17. Aleksandra Ulkowska- 8b
18. Matylda Leszczyszyn- 5 c
Uczniów do konkursu przygotowała pani Irena Pudłowska i Hanna Tokarska.
 
 
 
 

VIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W JĘZYKU POLSKIM I ANGIELSKIM

 

28 września nasza szkoła wzięła udział w akcji VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

W imprezie brały udział szkoły z całego świata. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Egzaminatorzy przepytywali uczniów, jak i chętne osoby dorosłe, a nauczycielki języka angielskiego sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia w języku angielskim. Egzamin z tabliczki mnożenia zdały 163 osoby, w tym 8 dorosłych i 23 uczniów zdało go w języku angielskim. Osoby te otrzymały pamiątkowe certyfikaty. Warto podkreślić, że każda osoba dorosła przystępująca do egzaminu, zdała go. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję. Gratulujemy i zapraszamy na egzamin w przyszłym roku szkolnym.

M. Wasiela

Galeria

W dniu 05 października odbyły się w Oleśnicy sztafetowe biegi przełajowe 10 x 900m. Dziewczęta i chłopcy ze wszystkich szkół powiatu biegali wokół stawu oleśnickiego. W rywalizacji uczniowie szkoły w Międzyborzu zajęli bardzo wysokie miejsca. Dziewczęta w składzie (Molik Oliwia, Wajnert Julia, Lenczowska Julia, Leśniak Julia, Rychel Nikola, Ryś Hanna, Wyrwas Hanna, Król Barbara, Bachta Maja, Robakiewicz Maria, Tabaczuk Natalia) zajęły I miejsce i zostały mistrzyniami powiatu. 
Chłopcy w składzie (Bieberstein Oskar, Krajewski Adrian, Trzciński Bartosz, Trzciński Adrian, Robakiewicz Jakub, Siedlecki Adam, Kaźmierczak Szymon, Fiłończuk Kacper, Gruszczyński Aleksander, Pawłowski Marek) zajęli IV miejsce.

 

Galeria

 

"Orląt Cień" - gra miejska we Wrocławiu

                29 września br. nasi uczniowie z klas 3 gimnazjum (Oliwia Wewiór, Wojciech Wróbel, Jagoda Matysik, Magdalena Kupczyk, Natalia Mencel, Kamil Krajewski, Jakub Podgórski, Adrian Bagan, Julia Podgórska, Bartosz Pienio, Julia Wawrzyniak) wraz z opiekunkami (Aneta Król i Regina
Kaczmarek) wzięli udział w wyjątkowej grze miejskiej we Wrocławiu przebiegającej pod hasłem „Orląt Cień”. Zorganizowana ona została przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki we współpracy z wrocławskim Instytutem Pamięci Narodowej i Okręgiem Dolnośląskim Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Celem gry była popularyzacja wśród młodzieży historii Lwowa, a zwłaszcza okresu zwycięskiego „Powstania Lwowskiego” w 1918 r., którego setna rocznica przypada w tym roku.

                Nasze dwa patrole, wyposażone w mapki i instrukcję, tuż po godzinie 10.00 wyruszyły wraz z ponad stu uczestnikami w miasto. Zgodnie ze scenariuszem gry staliśmy się partyzantami walczącymi z oddziałami ukraińskimi o Lwów i zmierzyliśmy się z różnymi zadaniami, np. strzelaniem do celu, odnalezieniem ukrytego listu, ustawieniem radiostacji, zorganizowaniem pomocy dla rannego partyzanta. Za wykonanie zadania otrzymywaliśmy fragment mapy, którą musieliśmy skompletować. Po terenie gry cały czas poruszały się oddziały ukraińskie, które opóźniały działania grup. Zostaliśmy przez nich zatrzymani dwukrotnie i za każdym razem musieliśmy czekać 2 minuty.

                Gry miejskie cieszą się coraz większą popularnością i z pewnością weźmiemy udział w jeszcze wielu podobnych wydarzeniach, bo było to fajne doświadczenie. Wiele się nauczyliśmy, świetnie się bawiliśmy, a przy okazji czegoś się o sobie dowiedzieliśmy, bo podczas wykonywania zadań szybko i w naturalny sposób przydzielane są role, np. lidera, negocjatora czy stratega. Polecamy!

                                                                                                                                             A. Król i R. Kaczmarek

Zobacz galerie

 

 

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania dla nauczycieli.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter