Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu, ul. Wrocławska 6-6a, tel. 627856910
Polish English French German Russian

Zajęcia z Koła Wolontariatu

Uczennice z klasy 5a wraz z opiekunem Koła Anną Pinkosz zorganizowały dodatkowe zajęcia dla uczniów ze świetlicy. Podczas zajęć uczennice czytały młodszym kolegom fragmenty książek, organizowały zabawy ruchowe oraz grały w gry. Uczniowie miło spędzili czas i poznali nowych kolegów.

 

 IMG 20190109 140304

Galeria

Warsztaty o emocjach

Klasa 5a wraz z wychowawcą Anną Pinkosz miała okazję uczestniczyć w warsztatach o emocjach, które prowadziła pani Anna Krawczyk. Uczniowie uczyli się nazywać emocje, sztuki radzenia sobie ze złymi emocjami oraz umiejętności okazywania emocji. Podczas zajęć świetnie się bawili biorąc aktywny udział w zabawach ruchowych. Warsztaty dały uczniom wiedzę i umiejętność nazywania uczuć i były okazją do integracji klasy.

 IMG 20181123 080834

Galeria

                   Klasy 3a i 3b skorzystały z ciekawej oferty Muzeum Narodowego we Wrocławiu: „Panorama Niepodległej” skierowanej do szkół z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wystawie zaprezentowano wyjątkowe dzieła upamiętniające wydarzenia ważne dla naszego kraju oraz stanowiące część jego kultury. Jednym z dzieł, które pojawiło się na wystawie była „Polonia” Jana Styki. To wielkoformatowe płótno namalowane przez współautora „Panoramy Racławickiej” powstało z okazji 100. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W muzeum, młodzież miała również okazję obejrzeć kolekcję plakatów o wymowie patriotycznej, którą przekazał do zbiorów muzeum wybitny historyk sztuki, profesor Marian Morelowski(1884–1963).

Po wizycie w muzeum , aby poczuć atmosferę zbliżających się świąt odwiedziliśmy zlokalizowany na wrocławskim rynku Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to jeden z najpopularniejszych jarmarków w Polsce. Co roku tysiące turystów mogą zakupić w tym miejscu wyjątkowe rękodzieła, a także spróbować przysmaków kojarzonych  z tym okresem w roku. Jedną z atrakcji był również pobyt w Centrum Korona, gdzie w kinie zobaczyliśmy świąteczną komedię romantyczną „Miłość jest wszystkim”.

 

20181212 134757

Galeria

Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu

JASEŁKA: OTWÓRZ OCZY, ZOBACZ WIĘCEJ!

Ostatnie tygodnie grudnia były czasem świątecznej radości w międzyborskiej Badurówce. 20 grudnia społeczność szkolna uczestniczyła w jasełkach pt.” Otwórz oczy. Zobacz więcej”. W tym dniu przedstawienie jasełkowe, jako pierwsi, oglądnęli uczniowie klas młodszych (0-IV). Po występie spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzyła uczniom, rodzicom i nauczycielom wicedyrektor szkoły p. Mieczysława Czapka. Podczas przedstawienie jasełkowego dla klas starszych (V-III gimn.) życzenia całej społeczności szkolnej złożył dyrektor szkoły p. Franciszek Fąka oraz wicedyrektor p. Iwona Strzelecka. Jak co roku, w organizację przedstawienia zaangażowali się rodzice uczniów, za co również podziękowała dyrekcja szkoły.

W tym roku w międzyborskiej Badurówce wszelkie szkolne działania edukacyjno-wychowawcze realizowane są w ramach projektu „Od stu lat mamy Niepodległą”. Także w przedstawieniu jasełkowym starano się podkreślić wagę tradycji narodowej oraz przekazać uczniom uniwersalne wartości, takie jak bezinteresowne wsparcie potrzebujących. O tym, że nie są to tylko hasła pojawiające się w przedstawieniu, ale realne działania, świadczy fakt zaangażowania całej społeczności szkolnej w działania charytatywne na rzecz chorych dzieci oraz udział w grudniowej akcji   Rodacy –Bohaterom, mającej na celu, obok zbiórki darów dla weteranów, w szczególności żyjących na Kresach, szeroką edukację historyczną.

Organizacją jasełek zajęły się nauczycielki: Julia Firuta, Alicja Wyrwas oraz Małgorzata Zielińska, a aranżację muzyczną przygotował p. Tomasz Barczak oraz p. Irena Pudłowska.

 

 DSC0426

 

Galeria

Bartosz Bugaryn- o lesie wie wszystko!!

  Bartosz Bugaryn, uczeń klasy VIII b został zwycięzcą finału Olimpiady Wiedzy o Lesie organizowanej przez Nadleśnictwo Syców, który odbywał się w sycowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Bartosz pokonał w finale 9 rywali w kategorii klas gimnazjalnych i licealnych. Wraz z Bartoszem do finału zakwalifikowała się także Kaja Piechaczyk, która osiągnęła również bardzo wysoki wynik i godnie reprezentowała naszą szkołę. Nasi finaliści , aby zakwalifikować się do finału musieli przejść eliminacje szkolne i gminne oraz pokonać na tych etapach  ponad 300 rywali. Materiał, który musieli  opanować wykraczał poza ramy podstawy programowej,  a przyswojenie specjalistycznej wiedzy na temat lasu kosztowało ich wiele wysiłku i zaowocowało tak wspaniałymi wynikami.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

Galeria

MIKOŁAJKI

W zimowy poranek 6 grudnia po naszej szkole krążył orszak świętego Mikołaja. Mikołaj i jego pomocnicy składali nauczycielom i uczniom życzenia oraz częstowali słodkimi cukierkami.

 

Galeria

ANDRZEJKI 2018

28 listopada bawiliśmy się na dyskotece andrzejkowej. Uczestniczyli w niej uczniowie od klasy 5 do III gimnazjum. Oprawą muzyczną i obsługą sprzętu zajęli się Tomek Bajerski, Kamil Mondzelewski i Karol Piórek. Oprócz świetnej muzyki można było poznać swoją przyszłość, z wróżb przygotowanych przez uczennice SU. Dyskoteka trwała jak zwykle za krótko☺

 

Następnego dnia 29 listopada uczniowie klas 1-4 brali udział w andrzejkowych wróżbach. Uczennice i uczniowie poznawali imiona swoich przyszłych sympatii dzięki czarodziejskiemu serduszku, a kształt wosku pokazał, jakie losy ich czekają. Podczas zabawy ze słomką dzieci dowiedziały się, jakie przyjaźnie przetrwają najdłużej. Najwięcej chętnych było jednak do wróżby zdradzającej przyszły zawód. Uczniowie losowali przedmioty charakterystyczne dla danego zawodu i mogli się przekonać kim zostaną w przyszłości.

Galeria

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada 2018 obchodziliśmy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI. Szkoła została udekorowana żółtymi balonami i tekturowymi słoneczkami oraz cytatami. Uczniowie i nauczyciele też założyli żółte ubrania. „NAJLEPSZYM LEKARSTWEM, KTÓREGO NIE SPOSÓB PRZESAWKOWAĆ TO ZYCZLIWOŚĆ DO DRUGIEGO CZŁOWIEKA”

Na ścianach wisiały kartki szarego papieru, na którym uczniowie przyklejali samoprzylepne karteczki z miłymi słowami. Nauczyciele zostali obdarowani cukierkami z dołączonymi cytatami. W każdej klasie uczennice SU przeprowadziły głosowanie na najbardziej życzliwą osobę w klasie.

 

Galeria

 

Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

8 listopada obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Śniadanie Daje Moc”, w całej Europie jest to „Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania”. Najważniejsze cele programu to: zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!  
A więc ważna jest  edukacja oraz promocja prawidłowego żywienia.
Tego dnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przygotowali bardzo smaczne i zdrowe  śniadanie. Wśród nich znalazły się: kolorowe i pięknie wyglądające kanapki, sałatki i koktajle owocowe. Każdy uczeń prezentował przygotowane przez siebie posiłki, a później wszyscy uczniowie zasiedli do degustacji. Było bardzo smacznie i zdrowo!

Święto pełne niezapomnianych i smacznych wrażeń zostało utrwalone na fotografiach

Galeria

Akcja 100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości  to geograficzna propozycja świętowania rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 100 szkół z całej Polski przesyła do siebie pozdrowienia i krótko przedstawia swoją miejscowość. Ta akcja to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów i poznania nowych miejscowości na mapie Polski. W naszej szkole kartki z pozdrowieniami ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu pisali uczniowie klas: 4b (wych. Regina Kaczmarek), 4c (wych. Karolina Skoczylas), 5a (wych. Anna Pinkosz), 5b (wych. Dorota Bugaryn), 7a (wych. Anna Krajka), 8a (wych. Agnieszka Pilarczyk).Czekamy na kartki. Mamy nadzieję, że otrzymamy ich 100.

My 100 wysłaliśmy!

Koordynator akcji w szkole: Karolina Skoczylas

 

Galeria

„Zostań świętym Mikołajem…!” 
Już 17 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbędzie się 
VIII Bożonarodzeniowy Kiermasz Świąteczny.
Każdy z Was, drodzy uczniowie, może przynieść ozdoby świąteczne, aniołki, choineczki, stroiki, bombki, kartki, itp. 
Ozdoby przynosimy do dnia 14 grudnia do sali nr 22- do p. Małgorzaty Zielińskiej (z przyklejoną karteczką - propozycją ceny). 
W trakcie kiermaszu będzie można nabyć nie tylko świąteczne ozdoby ale i słodkie, świąteczne wypieki.

Organizowana jest 5 dniowa wycieczka do paryża i Parku Disneyland. Koszt wycieczki około 1050 zł. oraz 100 euro na bilety wstepu (wjazd na wieżę Elifa, wstęp do Luwru, Panteonu, rejs statkiem po Sekwanie, przejaz metrem). Pełny program znajdziesz tutaj. Zapisy u Włodzimierza Siedleckiego oraz Grzegorza Pliszka wraz z zaliczką 400 zł.

BADURÓWKA ŚPIEWA I TAŃCZY DLA NIEPODLEGŁEJ

„Badurówka śpiewa i tańczy dla Niepodległej” to nazwa wieczornicy, na którą Burmistrz
Miasta i Gminy Międzybórz Jarosław Głowacki oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jerzego
Badury w Międzyborzu zaprosili w piątkowy wieczór 9 listopada 2018 r. społeczność lokalną.
Odbyła się ona w sali MGOK w Międzyborzu, w pięknej biało–czerwonej scenerii.
Wieczornica była jednym z bardzo wielu zadań projektu edukacyjno–wychowawczego pn.
„Od stu lat mamy Niepodległą”, realizowanego w tutejszej Badurówce od roku szkolnego
2017/2018 w ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez
Rzeczpospolitą.

Czytaj więcej...

Dnia 4.10.2018 r. w Szkole Podstawowej  w Międzyborzu odbyło się spotkanie uczniów ze St. specjalistą ds. Edukacji Leśnej Czesławem Pawlikowskim .

Tematyka spotkania dotyczyła zagadnień związanych z  ekosystem leśnym, a w szczególności zbliżającym się Świętem Drzewa. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas piątych i szóstych oraz Ci, którzy zakwalifikowali się do gminnego etapu Olimpiady Wiedzy o Lesie. Spotkanie było bardzo ciekawe; uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. o funkcjach lasu, różnorodności organizmów żyjących w lesie, cyklu życia lasu gospodarczego itp. 

Galeria

„Refleksje nad patriotyzmem”- pod takim hasłem odbyła się 13. listopada br. debata zorganizowana przez p. A. Król i SU wraz z opiekunem p. K. Perużyńską.

Dyskusje rozpoczęto od porównania patriotyzmu współczesnego
z patriotyzmem dziadków. Dyskutujący stwierdzili, że ich dziadkowie bardziej kochają ojczyznę, bo musieli walczyć o jej wolność. Następnie uczestnicy skomentowali i odnieśli się do myśli : „Nie ma drzewa bez korzeni a człowieka bez ojczyzny ”. Wielu dyskutujących opowiedziało się za tym, że nie człowiek nie może odciąć się od korzeni, a więc np. od rodziny, społeczności, kultury, tradycji, ale byli też i tacy, którzy uważali się za kosmopolitów, obywateli świata. Uczniowie ocenili też różne postawy np. nacjonalistę, kosmopolitę.

Prowadząca debatę A. Król zadała na koniec pytanie, czy nadchodzi obecnie epoka postpatriotyczna. Dyskutujący podzielili obawy prowadzącej i przyznali, że coraz więcej osób nie czuje silnej więzi z krajem, że wyjeżdża z niego i ta więź się rozluźnia, że dzień, w którym obchodzi się jakąś rocznicę państwową, traktują tylko jako dzień wolny od pracy.

Krzepiące jest to, że spora część stwierdziła, iż dzięki nauczycielom, rodzicom, dziadkom, czyli osobom, które kształtują poczucie patriotyzmu, miłość do ojczyzny nie zniknie.

 

Galeria

„OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY - NARODY, KTÓRE TRACĄ PAMIĘĆ 
TRACĄ ŻYCIE „
 
Akcja  „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu wzięli udział w  zbiórce zniczy w kolorze białym i czerwonym.

Akcja od lat przebiega pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym Telewizji Wrocławskiej. Celem działań jest włączenie się uczniów do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Dolnośląscy uczniowie od 9 lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze i wraz z ekipą TVP Polonia,  zawożą  je na Ukrainę i Wileńszczyznę.

Podarowane przez uczniów ”Badurówki” symboliczne lampki zapłoną na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, ale również na polskich cmentarzach na Ukrainie.

 

Akcie przeprowadzili uczniowie pod opieką p.Julii Firuty i p. Małgorzaty Zielińskiej.

 

Galeria

         9 listopada w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu „Polska droga do niepodległości”, przygotowanego przez A. Król i R. Kaczmarek. Celem głównym przedsięwzięcia było upamiętnienie jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

         W projekcie wzięły udział klasy od IV do VIII oraz klasy 3 gimnazjum, które rywalizowały ze sobą na swoich poziomach. Każda klasa wyznaczyła kilka 3-osobowych zespołów, które zmagały się ze sobą podczas poszczególnych konkurencji, wśród których były m.in.: quiz
o marszałku Józefie Piłsudskim, muzyczne puzzle, rozwiązanie krzyżówki dotyczącej Orląt Lwowskich, historia w malarstwie, historyczne kalambury oraz konkurencje sprawnościowe.

       Z pewnością to działanie wzbogaciło wiedzę uczniów na temat dróg Polski prowadzących do odzyskania niepodległości, wpłynęło na kształtowanie postawy patriotycznej oraz rozwinęło umiejętności współdziałania w zespole.

 

Galeria

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania dla nauczycieli.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter