Szkoła Podstawowa im. Jerzego Badury w Międzyborzu, ul. Wrocławska 6-6a, tel. 627856910
Polish English French German Russian

Refleksje nad patriotyzmem

„Refleksje nad patriotyzmem”- pod takim hasłem odbyła się 13. listopada br. debata zorganizowana przez p. A. Król i SU wraz z opiekunem p. K. Perużyńską.

Dyskusje rozpoczęto od porównania patriotyzmu współczesnego
z patriotyzmem dziadków. Dyskutujący stwierdzili, że ich dziadkowie bardziej kochają ojczyznę, bo musieli walczyć o jej wolność. Następnie uczestnicy skomentowali i odnieśli się do myśli : „Nie ma drzewa bez korzeni a człowieka bez ojczyzny ”. Wielu dyskutujących opowiedziało się za tym, że nie człowiek nie może odciąć się od korzeni, a więc np. od rodziny, społeczności, kultury, tradycji, ale byli też i tacy, którzy uważali się za kosmopolitów, obywateli świata. Uczniowie ocenili też różne postawy np. nacjonalistę, kosmopolitę.

Prowadząca debatę A. Król zadała na koniec pytanie, czy nadchodzi obecnie epoka postpatriotyczna. Dyskutujący podzielili obawy prowadzącej i przyznali, że coraz więcej osób nie czuje silnej więzi z krajem, że wyjeżdża z niego i ta więź się rozluźnia, że dzień, w którym obchodzi się jakąś rocznicę państwową, traktują tylko jako dzień wolny od pracy.

Krzepiące jest to, że spora część stwierdziła, iż dzięki nauczycielom, rodzicom, dziadkom, czyli osobom, które kształtują poczucie patriotyzmu, miłość do ojczyzny nie zniknie.

 

Galeria

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania dla nauczycieli.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter